Kategoriler
T

Tevettür

Altay dil ailesinin bir üyesi olan dilimiz, arapça ve farsçadan bir çok kelime almıştır. Tüm dillerde olduğu gibi benzer anlama gelen kelimeler sıklıkla kullanılmaktadır. Mesela; Tevettür kelimelerinin anlamı;

Gerilme

Kategoriler
T

Tozluk

Birbirine benzer kelimeleri makale yazarken, sözlük karıştırırken ya da gazetelerin bulmaca köşelerinde zaman harcarken kullanabiliyoruz. Burada Tozluk anlamlarına bakacak olursak, bunun en muhtemel kelime anlamı;

Getr

olabilir.

Kategoriler
T

Turistlik, Seyyahlık

Yaklaşık 600.000’den fazla kelime zengini güzel dilimizde, karşımıza hiç duymadığımız kelimeler çıkabilmektedir. Bunlar özellikle kitaplarda, bulmacalarda, sözlüklerde ya da deyimler sözlüğünde karşımıza çıkabilmektedir. Örneğin; Turistlik, Seyyahlık kelimelerinin aşağıdaki gibi tek bir anlamı olabilmektedir. Bu kelimeler için aşağıdakiler olabilir;

Gezginlik

Kategoriler
T

Tenezzüh, Koridor, Sofa

Yaklaşık 600.000’den fazla kelime zengini güzel dilimizde, karşımıza hiç duymadığımız kelimeler çıkabilmektedir. Bunlar özellikle kitaplarda, bulmacalarda, sözlüklerde ya da deyimler sözlüğünde karşımıza çıkabilmektedir. Örneğin; Tenezzüh, Koridor, Sofa kelimelerinin aşağıdaki gibi tek bir anlamı olabilmektedir. Bu kelimeler için aşağıdakiler olabilir;

Gezinti

Kategoriler
T

Tozmak

Birbirine benzer kelimeleri makale yazarken, sözlük karıştırırken ya da gazetelerin bulmaca köşelerinde zaman harcarken kullanabiliyoruz. Burada Tozmak anlamlarına bakacak olursak, bunun en muhtemel kelime anlamı;

Gezip tozmak

olabilir.

Kategoriler
T

Tertemiz, Yepyeni, Gıcırtı

Çoğu zaman “Yahu bu kelime de neymiş?”, “İlk kez duyuyorum” dediğimiz çok an olmuştur. Tertemiz, Yepyeni, Gıcırtı kelimeleri de bunlardan birisi olabilir. Genel olarak anlamı aşağıdaki kelimeye çıkmaktadır;

Gıcır gıcır

Kategoriler
T

Trafik, Seyrüsefer

Trafik, Seyrüsefer kelimelerinin bir ya da birden fazla anlamı olabilir. Bulmacada ya da başka bir kaynakta merak edebileceğiniz bu kelimelerin aşağıdaki gibi anlamları olabilecektir;

Gidiş geliş

Kategoriler
T

Tempo, Tutum, Durum

Birbirine benzer kelimeleri makale yazarken, sözlük karıştırırken ya da gazetelerin bulmaca köşelerinde zaman harcarken kullanabiliyoruz. Burada Tempo, Tutum, Durum anlamlarına bakacak olursak, bunun en muhtemel kelime anlamı;

Gidiş

olabilir.

Kategoriler
T

Tutum, Durum, Davranış

Tutum, Durum, Davranış kelimelerinin bir ya da birden fazla anlamı olabilir. Bulmacada ya da başka bir kaynakta merak edebileceğiniz bu kelimelerin aşağıdaki gibi anlamları olabilecektir;

Gidişat

Kategoriler
T

Tutulmak, Uğramak

Tutulmak, Uğramak gibi kelimelerin bulmaca çözerken yada bir kitap okurken karşılaştığınız ve anlamını bilmediğiniz kelimeler olabilir. Türkçemizde bunların bulmacada ya da sözlükle alternatiflerini aşağıdaki olma olasılığı vardır;

Giriftar olmak