Kategoriler
T

Tenzilât, Iskonto, Iskonto

Yaklaşık 600.000’den fazla kelime zengini güzel dilimizde, karşımıza hiç duymadığımız kelimeler çıkabilmektedir. Bunlar özellikle kitaplarda, bulmacalarda, sözlüklerde ya da deyimler sözlüğünde karşımıza çıkabilmektedir. Örneğin; Tenzilât, Iskonto, Iskonto kelimelerinin aşağıdaki gibi tek bir anlamı olabilmektedir. Bu kelimeler için aşağıdakiler olabilir;

Indirim

Kategoriler
T

Tenzilâtlı, Iskontolu, Iskontolu

Birbirine benzer kelimeleri makale yazarken, sözlük karıştırırken ya da gazetelerin bulmaca köşelerinde zaman harcarken kullanabiliyoruz. Burada Tenzilâtlı, Iskontolu, Iskontolu anlamlarına bakacak olursak, bunun en muhtemel kelime anlamı;

Indirimli

olabilir.

Kategoriler
T

Tenzil etmek, Yağdırmak, Yelkenci

Çoğu zaman “Yahu bu kelime de neymiş?”, “İlk kez duyuyorum” dediğimiz çok an olmuştur. Tenzil etmek, Yağdırmak, Yelkenci kelimeleri de bunlardan birisi olabilir. Genel olarak anlamı aşağıdaki kelimeye çıkmaktadır;

Indirmek

Kategoriler
T

Tenzilâtsız

Tenzilâtsız kelimelerinin bir ya da birden fazla anlamı olabilir. Bulmacada ya da başka bir kaynakta merak edebileceğiniz bu kelimelerin aşağıdaki gibi anlamları olabilecektir;

Indirimsiz

Kategoriler
T

Tekel

Yaklaşık 600.000’den fazla kelime zengini güzel dilimizde, karşımıza hiç duymadığımız kelimeler çıkabilmektedir. Bunlar özellikle kitaplarda, bulmacalarda, sözlüklerde ya da deyimler sözlüğünde karşımıza çıkabilmektedir. Örneğin; Tekel kelimelerinin aşağıdaki gibi tek bir anlamı olabilmektedir. Bu kelimeler için aşağıdakiler olabilir;

Inhisar

Kategoriler
T

Tekelci

Çoğu zaman “Yahu bu kelime de neymiş?”, “İlk kez duyuyorum” dediğimiz çok an olmuştur. Tekelci kelimeleri de bunlardan birisi olabilir. Genel olarak anlamı aşağıdaki kelimeye çıkmaktadır;

Inhisarcı

Kategoriler
T

Tekelcilik

Çoğu zaman “Yahu bu kelime de neymiş?”, “İlk kez duyuyorum” dediğimiz çok an olmuştur. Tekelcilik kelimeleri de bunlardan birisi olabilir. Genel olarak anlamı aşağıdaki kelimeye çıkmaktadır;

Inhisarcılık

Kategoriler
T

Toplanma, Birleşim, Anlaşma

Çoğu zaman “Yahu bu kelime de neymiş?”, “İlk kez duyuyorum” dediğimiz çok an olmuştur. Toplanma, Birleşim, Anlaşma kelimeleri de bunlardan birisi olabilir. Genel olarak anlamı aşağıdaki kelimeye çıkmaktadır;

Inikat

Kategoriler
T

Tolgan

Çoğu zaman “Yahu bu kelime de neymiş?”, “İlk kez duyuyorum” dediğimiz çok an olmuştur. Tolgan kelimeleri de bunlardan birisi olabilir. Genel olarak anlamı aşağıdaki kelimeye çıkmaktadır;

Inleme

Kategoriler
T

Taşımacılık, Taşmak, Yurdun otlusundan kutlusu yeğdir

Altay dil ailesinin bir üyesi olan dilimiz, arapça ve farsçadan bir çok kelime almıştır. Tüm dillerde olduğu gibi benzer anlama gelen kelimeler sıklıkla kullanılmaktadır. Mesela; Taşımacılık, Taşmak, Yurdun otlusundan kutlusu yeğdir kelimelerinin anlamı;

Insan