Kategoriler
T

Teşrih, Şerh

Çoğu zaman “Yahu bu kelime de neymiş?”, “İlk kez duyuyorum” dediğimiz çok an olmuştur. Teşrih, Şerh kelimeleri de bunlardan birisi olabilir. Genel olarak anlamı aşağıdaki kelimeye çıkmaktadır;

Açımlama

Kategoriler
T

Tanımlamaya, Açıklamaya, Isim

Çoğu zaman “Yahu bu kelime de neymiş?”, “İlk kez duyuyorum” dediğimiz çok an olmuştur. Tanımlamaya, Açıklamaya, Isim kelimeleri de bunlardan birisi olabilir. Genel olarak anlamı aşağıdaki kelimeye çıkmaktadır;

Ad

Kategoriler
T

Titr

Titr gibi kelimelerin bulmaca çözerken yada bir kitap okurken karşılaştığınız ve anlamını bilmediğiniz kelimeler olabilir. Türkçemizde bunların bulmacada ya da sözlükle alternatiflerini aşağıdaki olma olasılığı vardır;

Ad

Kategoriler
T

Terbiyeli, Görgü, Davranış töresi

Çoğu zaman “Yahu bu kelime de neymiş?”, “İlk kez duyuyorum” dediğimiz çok an olmuştur. Terbiyeli, Görgü, Davranış töresi kelimeleri de bunlardan birisi olabilir. Genel olarak anlamı aşağıdaki kelimeye çıkmaktadır;

Adabımuaşeret

Kategoriler
T

Tanıp, Tanır, Üge

Çoğu zaman “Yahu bu kelime de neymiş?”, “İlk kez duyuyorum” dediğimiz çok an olmuştur. Tanıp, Tanır, Üge kelimeleri de bunlardan birisi olabilir. Genel olarak anlamı aşağıdaki kelimeye çıkmaktadır;

Adaldı

Kategoriler
T

Tanınmak

Yaklaşık 600.000’den fazla kelime zengini güzel dilimizde, karşımıza hiç duymadığımız kelimeler çıkabilmektedir. Bunlar özellikle kitaplarda, bulmacalarda, sözlüklerde ya da deyimler sözlüğünde karşımıza çıkabilmektedir. Örneğin; Tanınmak kelimelerinin aşağıdaki gibi tek bir anlamı olabilmektedir. Bu kelimeler için aşağıdakiler olabilir;

Adalet dağıtmak

Kategoriler
T

Tenşi

Altay dil ailesinin bir üyesi olan dilimiz, arapça ve farsçadan bir çok kelime almıştır. Tüm dillerde olduğu gibi benzer anlama gelen kelimeler sıklıkla kullanılmaktadır. Mesela; Tenşi kelimelerinin anlamı;

Adaletli

Kategoriler
T

Tanır, Üge, Üyge

Tanır, Üge, Üyge gibi kelimelerin bulmaca çözerken yada bir kitap okurken karşılaştığınız ve anlamını bilmediğiniz kelimeler olabilir. Türkçemizde bunların bulmacada ya da sözlükle alternatiflerini aşağıdaki olma olasılığı vardır;

Adalır

Kategoriler
T

Terbiyeli, Adamlığa, Iyice

Yaklaşık 600.000’den fazla kelime zengini güzel dilimizde, karşımıza hiç duymadığımız kelimeler çıkabilmektedir. Bunlar özellikle kitaplarda, bulmacalarda, sözlüklerde ya da deyimler sözlüğünde karşımıza çıkabilmektedir. Örneğin; Terbiyeli, Adamlığa, Iyice kelimelerinin aşağıdaki gibi tek bir anlamı olabilmektedir. Bu kelimeler için aşağıdakiler olabilir;

Adam gibi

Kategoriler
T

Tam adamına çatmak

Yaklaşık 600.000’den fazla kelime zengini güzel dilimizde, karşımıza hiç duymadığımız kelimeler çıkabilmektedir. Bunlar özellikle kitaplarda, bulmacalarda, sözlüklerde ya da deyimler sözlüğünde karşımıza çıkabilmektedir. Örneğin; Tam adamına çatmak kelimelerinin aşağıdaki gibi tek bir anlamı olabilmektedir. Bu kelimeler için aşağıdakiler olabilir;

Adamına çatmak